Atrakcje

Szrenica:

Szczyt w zachodniej części Karkonoszy 1362 m.n.p.m., wierzchołek leży całkowicie po stronie polskiej, chodź zaledwie 300 m. od granicy z Czechami . Doskonały punkt widokowy na Kotlinę Jeleniogórską jak i Karkonosze. Szrenica leży w obrębie Karkonoskiego Parku Narodowego, zbudowana jest z granitu. W pobliżu szczytu znajduje się kilka grup skalnych: Trzy świnki, Końskie Łby, Twarożnik. Na samym szczycie zbudowano schronisko o tej samej nazwie, które funkcjonuje do dnia dzisiejszego.

Na Szrenicę można dostać się wyciągiem krzesełkowym ze Szklarskiej Poręby oraz licznymi szlakami turystycznymi. W związku ze specyficznym mikroklimatem rodzaju alpejskiego stoki Szrenicy stały się doskonałym terenem do uprawiania narciarstwa alpejskiego co pozwoliło Szklarskiej Porębie stać się jednym z najlepszych kurortów narciarskich w Polsce.
Odległość od Limba Apartamenty 6,5 km, 1 godzina 40 minut.

Śnieżne Kotły


Kotły polodowcowe w zachodnich Karkonoszach, składające się z Wielkiego i Małego Kotła Śnieżnego. Kotły znajdują się pomiędzy Łabskim Szczytem a Wielkim Szyszakiem. Pionowe skały sięgają ponad 100 m wysokości a całkowita głębokość dochodzi do 300 m.. Na dnie znajdują się stawki a na zboczach przez większą część roku utrzymuje się śnieg od czego kotły wzięły swoją nazwę. Nad krawędzią usytuowana jest, mocno widoczna, telewizyjna stacja przekaźnikowa.

Odległość od Limba Apartamenty: 17,8 km, 3 godziny 58 min.

Wysoki Kamień

Szczyt Izerów górujący od Zachodu nad Szklarską Porębą 1058 m.n.p.m. Zwieńczony malowniczymi skałkami, ze szczytu rozciąga się panorama na Karkonosze, Góry Izerskie i Kaczawskie oraz Rudawy Janowickie.
W 1837 roku powstało tu schronisko turystyczne, które z przerwami (pożar w 1882 roku) funkcjonowało praktycznie do wojny. Niestety po wojnie było dewastowane i popadało w ruinę, w końcu w 1963 r. zostało rozebrane. Od 1996 roku, wysiłkiem rodziny Gołbów, trwają prace nad budową nowego schroniska.
Odległość od Limba Apartamenty: 4,5 km, 1 godzina.

Wodospad Kamieńczyka

Najwyższy wodospad polskich Karkonoszy, znajduje się na wysokości 846 m.n.p.m i ma 27 metry wysokości. Spada trzystopniową kaskadą do wąwozu, za środkową kaskadą znajduje się sztucznie wykuta przez Walończyków grota (Złota Jama) z której wydobywano ametysty oraz pegmatyty. Najpiękniejszy widok na wodospad rozciąga się z dna Wąwozu Kamieńczyka, który w sam sobie jest jedną z największych atrakcji Karkonoszy. Wąwóz ma długość około 100 m. a jego pionowe ściany sięgają blisko 30 m. co przy szerokości wąwozu liczącego kilka metrów zapewnia niesamowite wrażenie.
Uroki wodospadu Kamieńczyk docenili również producenci filmu Opowieści z Narnii Książę Kaspian realizując w jego pobliżu część zdjęć.
Odległość od Limba Apartamenty: 2,9 km, 45 min.

Wodospad Szklarka

Drugi co do wielkości wodospad polskich Karkonoszy o wysokości 13,3 metra, usytuowany na wysokości 520 m.n.p.m.. Dotarcie do wodospadu nie przysparza żadnych trudności, od parkingu przy drodze Jelenia Góra – Szklarska Poręba wystarczy przejść około 400 metrów a różnica wzniesień wynosi jedynie 11 metrów. Położona na terenie Karkonoskiego Parku Narodowego ścieżka prowadząca do wodospadu jest ścieżką dydaktyczną gdzie można zapoznać się z charakterystycznymi elementami przyrody karkonoskiej. Ścieżka w pełni przystosowana jest dla osób niepełnosprawnych. Droga kończy się platformą widokową z pięknym widokiem na wodospad, tuż obok schroniska PTTK Kochanówka.
Odległość od Limba Apartamenty: 3,7 km, 45 min.

Stacja Turystyczna Orle

Przepiękne miejsce w samym centrum Izerów, pozostałość po osadzie hutniczej Carlsthal (praktycznie pozostały dwa budynki). Doskonale usytuowana przy szlakach turystycznych pieszych i rowerowych oraz trasach narciarstwa biegowego. Siedziba Towarzystwa Izerskiego, które organizuje tu szereg imprez.

Huta szkła została założona przez rodzinę Preusslerów w roku 1754 i stała się jedną z najbardziej znanych w rejonie Karkonoszy. Dziś możemy tu oglądać jedyną w Polsce ekspozycje szklanych przycisków do papieru i szkieł millafiori.
Kolejną atrakcją tego miejsca jest tworzona właśnie Astrościeżka – model układu słonecznego budowana ze skał pochodzących z Dolnego Śląska. Astrościeżka jest elementem powstałego w 2009 roku Izerskiego Parku Ciemnego Nieba.
Odległość od Limba Apartamenty: 13,2 km, 2 godziny 50 min.

Zakręt Śmierci

Bardzo ostry zakręt (180 stopni) na drodze pomiędzy Szklarską Porębą a Świeradowem. Zakręt ten powstał podczas budowy drogi w latach 1935-37 na zboczu Czarnej Góry, znany z częstych wypadków samochodowych. Przepiękny punkt widokowy na panoramę Karkonoszy.

 

 

 

 

 

Atrakcyjności miejscu nadają krążące o nim opowieści, m.in.:

  • o rozlanym przez Niemców oleju, który miał powodować wypadki
  • a nawet śmierci w wypadku motocyklowym syna Goeringa
  • by utrudnić marsz wrogich wojsk, miały być zgromadzone w komorach minerskich znajdujących się w murach zakrętu materiały wybuchowe aby w razie potrzeby wysadzić zakręt,
  • o wypadku kolumny radzieckich ciężarówek wojskowych po 1945 roku, które spadły w przepaść na łuku drogi – przyczyną wypadku byli pijani kierowcy oraz gęsta mgła.

Odległość od Limba Apartamenty: 3 km, 40 minut.

Chybotek

Grupa kilku skałek zbudowanych z granitu karkonoskiego, największy około 4 metrowy wsparty jest w dwóch miejscach, stąd stosunkowo małą siłą można ją rozkołysać. Ze względu na kształt zwana również Misą Cukru.
Według legend i podań walońskich skała ta zamykała wejście do skarbca.
Odległość od Limba Apartamenty: 3,8 km, 46 minut.

Rozdroże Izerskie

Rozległe siodło znajdujące się na wysokości 767 m. n.p.m. pomiędzy Wysokim Grzbietem a Grzbietem Kamienieckim. Skrzyżowanie wielu szlaków turystycznych pieszych oraz rowerowych. Do lat 50-tych XX wieku działało tu, powstałe jeszcze w XIX w. schronisko, niestety teraz budynek ten przeznaczony jest do rozbiórki. Miejsce stanowić może doskonałą bazą wypadową na wycieczki po Izerach lub dla mniej „zaciętych” na mało wymagające spacery w jeszcze dziewiczych rejonach Sudetów.
Odległość od Limba Apartamenty: 16,4 km, 3 godziny 28 minut; samochodem: 9,8 km, 11 minut.

Krzywe Baszty

Znajdująca się w Szklarskiej Porębie grupa skalna na prawym brzegu Kamiennej. Pionowe skały wznoszą się na wysokość blisko 30 m. Formacje skalną można podziwiać zarówno z dołu jak i można stanąć na szczycie skał skąd rozciąga się piękna panorama na Szklarską Porębę i Góry Izerskie. Na Kruczych Skałach funkcjonuje ośrodek sportów ekstremalnych – Szkoła Górska QUASAR, który oferuje pod okiem instruktorów wspinaczkę skałkową oraz m.in. zjazdy ”tyrolką”.
Odległość od Limba Apartamenty: 150 metrów, 3 minuty.

Krucze Skały

Znajdująca się w Szklarskiej Porębie grupa skalna na prawym brzegu Kamiennej. Pionowe skały wznosza się na wysokość blisko 30 m. Formacje skalną można podziwiać zarówno z dołu jak i można stanąć na szczycie skał skąd rozciąga się piękna panorama na Szklarską Porębe i Góry Izerskie. Na Kruczych Skałach funkcjonuje ośrodek sportów ekstremalnych – Szkoła Górska QUASAR, który oferuje pod okiem instruktorów wspinaczkę skałkową oraz m.in. zjazdy ”tyrolką”.

Rezerwat Krokusów w Górzyńcu

Zajmujący zaledwie 3,9 ha rezerwat na zboczu Czarnej Góry. Jedyne naturalne stanowisko szafrana w Sudetach, wiosną kwitnie tu 1000-1500 kwiatów zamieniając podłoże w kwietny dywan. Rezerwat utworzono w 1962 r. i ma charakter rezerwatu ścisłego, oprócz krokusów występują tu inne rzadkie gatunki roślin takie jak: wszechłowa górska, orlik pospolity, kukułka plamista, śledziennica naprzeciwlistna.
Odległość od Limba Apartamenty: 7,1 km, 1 godzina 22 minuty.

Geopark Krajowy

Wyjątkowy i unikatowy pod względem geologiczny oraz przyrodniczym obszar, spowodował, że Karkonoski Park narodowy wraz z otuliną we wrześniu 2010 roku otrzymał status Geoparku Krajowego. Jest to trzeci po Górze Św. Anny i Łuku Mużakowa geopark w Polsce. Procesy zachodzące prze ostatnie 500 milionów lat uwidocznione są w budowie geologicznej Karkonoszy, odsłonięcia oraz formacje skalne dają nam obraz tych zmian i pozwalają poznać wiele rodzajów skał metamorficznych, magmowych i minerałów.

Certyfikat wydany przez Ministerstwo Ochrony Środowiska daje czytelny sygnał, że rejon ten jest rejonem o wartości unikatowej, wartym zobaczenia, zarówno dla osób zaintersowanych ciekawostkami przyrodniczymi jak i osób które po prostu lubią spędzać czas na łonie niczym nie zmąconej natury.

Sztolnie pirytu

Mało popularne miejsce, ale bardzo atrakcyjne dla badaczy tajemniczych miejsc. XVIII wieczne dwie komory poeksploatacyjne, częściowo zarwane stąd dosyć łatwy dostęp do tej osobliwej atrakcji. Sztolnie znajdują się w lesie poniżej Zakrętu Śmierci. Odległość od Limba Apartamenty: 3,5 km, 45 minut.

Skwer Radiowej Trójki

Od 1999 roku Szklarska Poręba jest Stolicą Programu Trzeciego Polskiego Radia. W czerwcu 1999 chcąc jeszcze bardziej zaakcentować więź miasta z radiowa trójką, jej imieniem nazwany jest skwer w centrum miasta. Możemy tu znaleźć m in. Aleje Trójkowych Gwiazd gdzie zaprezentowane są odciski ust dziennikarzy, usta odcisnęli tu : Monika Olejnik, Wojciech Mann, Marek Niedźwiecki, Artur Andrus i wielu innych.

Odległość od Limba Apartamenty: 500 metrów, 7 minut.

 

 

 

Rodzinny Park Rozrywki Esplanada

W samym centrum miasta na terenie parku miejskiego powstał park rozrywki dla całych rodzin. Na turystów czeka: całoroczna zjeżdżalnia grawitacyjna Alpine Coaster, Plac zabaw dla dzieci – Quady, w zimie można zjeżdżać na dętkach. Odległość od Limba Apartamenty: 20 metrów, 1 minuta.

 

 

 

 

 

Dinopark

To miejsce rodzinnej przygody dla dzieci, rodziców i dziadków. Dinopark to idealne połączenie edukacji, rekreacji i odpoczynku. Rekonstrukcje kilkudziesięciu dinozaurów naturalnych rozmiarów stojących na kilkudziesięciu hektarach pośród skał i drzew. Dla turystów dostępne są: kino 5D a także inne atrakcje takie jak: dwupoziomowy plac zabaw, olbrzymia piaskownica z zakopanym szkieletem dinozaura, park linowy „Małpi Gaj”, plac dmuchańców, kolejka Flinstonów. Na terenie restauracja, sklep; do Dinoparku dowozi z centrum Szklarskiej Poręby – Dinobus. Odległość od Limba Apartamenty: 2,4 km, 31 min.

 

Ścieżka edukacyjna przy siedzibie Nadleśnictwa

Ścieżka o długości 1500 metrów pozwalająca zapoznać się z florą Karkonoszy oraz gospodarką leśną prowadzoną przez człowieka. Na ciekawe „eksponaty” zwracają uwagę tablice informacyjne, opisujące je wyczerpująco. Ścieżka znajduje się w centrum miasta w bezpośrednim sąsiedztwie Kruczych Skał. Odległość od Limba Apartamenty: 900 metrów, 12 minut.

Park linowy TROLLANDIA

Położona w części Parku Miejskiego atrakcja. Rozwieszone między drzewami konstrukcje: mostki, kładki, liny pozwalające przebyć dwie trasy o różnym stopniu trudności. Łatwiejsza rozpięta na wysokości 4-10 metrów, trudniejsza na wysokości 6-18 metrów.

 

 

 

 

 

Odległość od Limba Apartamenty: 150 metrów, 3 minuty.

Karkonoskie Centrum Edukacji Ekologicznej KPN

Centrum pokazuje przyrodę Karkonoszy, historię ich powstania oraz sposoby ochrony tego zakątka. Informacje prezentowane są w sposób interaktywny, przystępny, oprócz wystaw i prezentacji odbywają się zajęcia dla grup szkolnych i nauczycieli. Budynek przystosowany jest dla osób niepełnosprawnych. Odległość od Limba Apartamenty: 1,7 km, 23 minuty.

Muzeum Mineralogiczne

Blisko 2500 eksponatów minerałów, skamieniałości z całego świata a także z poza naszego świata – meteoryt Gibeon. Muzeum posiada również skamieniałości i szkielety dinozaurów – jest to największa prywatna kolekcja szczątków tych prehistorycznych gadów. Przed samym muzeum ustawione zostały skamieniałe drzewa, tworząc swoisty „las Karboński”. Odległość od Limba Apartamenty: 1,7 km, 24 minuty.

Park Linowy na Kruczych Skałach

Na Kruczych Skałach funkcjonuje ośrodek sportów ekstremalnych – Szkoła Górska QUASAR, który oferuje pod okiem instruktorów wspinaczkę skałkową oraz m.in. zjazdy ”tyrolką”. Odległość od Limba Apartamenty: 1 km, 13 minut.

 

Dom Carla i Gerharta Hauptmannów

Oddział muzeum karkonoskiego w Jeleniej Górze. Dom wybitnych niemieckich artystów, bracia zamieszkali tu w 1891 r, Gerhart mieszkał tu zaledwie kilka lat, następnie przeprowadził się do pobliskiego Jagniątkowa, Carl mieszkał tu do swojej śmierci w 1921 roku.
Gerhart Hauptmann – wybitny dramaturg i powieściopisarz – „ojciec” niemieckiego dramatu naturalistycznego, twórca m in. Tkaczy i Futra Bobrowego W 1912 roku za całokształt twórczości otrzymał Nagrodę Nobla.
Carl Hauptmann – pisarz, filozof w jego twórczości dostrzec możemy zarówno naturalizm jak i symbolizm. Pisał często w języku śląskim, znamy go głownie jako twórcę Księgi Ducha Gór.

Odległość od Limba Apartamenty: 1,7 km, 20 minut.

 

 

 

 

Dom Wlastimila Hofmana – Wlastimilówka

Dom-muzeum „malarza wewnętrznego blasku” jak nazwał go Jan Sztaundynger. Wlastimil Hofman – ur. 1881, zm. 1970, syn Czecha i Polki malarz, poeta. Uczeń i przyjaciel Jacka Malczewskiego, malował głównie portrety i obrazy o tematyce religijnej. Od 1946 mieszkał w Szklarskiej Porębie, gdzie możemy oglądać dużą część jego dzieł. Jego obrazy znajdują się m in. w domu Carla i Gerharta Hauptamannów, w kościele Bożego Ciała i u licznych mieszkańców Szklarskiej Poręby.

 

 

 

 

 

Odległość od Limba Apartamenty: 3,1 km, 39 minut.